Literacka Mirabelka na muralach

mirabelka-7-1024x752.jpg

Z inicjatywy Fundacja Klamra przy współpracy ze Stacją Muranów oraz Fundacją Ekologiczną Arka, powstaną w Warszawie trzy murale, których motywem przewodnim jest mirabelka. Jej historia została opisana m.in. przez Hannę Krall w opowiadaniu „Obecność” w tomie „Fantom bólu” oraz przez Cezarego Harasimowicza w najnowszej książce dla dzieci „Mirabelka” (wkrótce pojawi się na rynku wydawniczym). Na muralach utrwalone będą portrety Hanny Krall i Cezarego Harasimowicza wraz z fragmentami ich utworów o mirabelce – oraz oczywiście samo drzewko.
Murale stworzy duet Dariusz Paczkowski i Barbara Poniatowska.

mirabelka__5.jpg

Murale są kontynuacją projektu "Mirabelka wraca na Muranów”, który był realizowany przez Stację Muranów od października do grudnia 2017 r. dzięki wsparciu m.st. Warszawa – Dzielnicy Śródmieście. Wpisuje się w międzypokoleniowe działania przygotowujące do posadzenia krzewu mirabelki – świadka historii, który rósł na Muranowie przed wojną, przetrwał getto i dotrwał do czasów powojennych, ale został ścięty w związku z inwestycją realizowaną w podwórku przy ulicy Wałowej. Szczepkę mirabelki udało się uzyskać dzięki jednemu z byłych mieszkańców Muranowa, który kilka lat temu wyhodował przed swoim domem w Waszyngtonie młodą mirabelkę z pestek starej.

dsc01006_kwitnace_drzewko.big.jpg

Prosimy wszystkie miłośniczki i miłośników literatury, street artu, historii Muranowa, czy szerzej historii Warszawy, o pomoc w zgromadzeniu środków finansowych potrzebnych na realizację malowideł. Potrzebujemy 6000 zł. »

(…) Mirabelka pochyliła się i wyciągnęła przed siebie gałęzie.
Gotowa do podróży, wysunęła korzenie z ziemi.
Zatrzymała się w pół ruchu… (…)
Hanna Krall „Obecność” z tomu „Fantom bólu”

26991602_1983155071702111_7936558294762962055_n.jpg

(…) Ja to mam szczęście! Mam szczęście, że żyję.
Mówią, że dajemy ludziom sporo szczęścia, bo jesteśmy słodkie.
Podobno ta słodycz bierze się ze słońca.
Im więcej słońca, tym więcej w nas słodyczy.
Ale ja sobie myślę, że nie tylko z tego powodu jesteśmy słodkie.
Po prostu ludzie nas kochają.
A my kochamy ludzi i ta miłość tak jakoś wzajemnie się przenika. Cezary Harasimowicz z książki „Mirabelka”